Wolontariat

Wolontariat

Słowo „wolontariat” pochodzi od łacińskiego „voluntarius”, co znaczy „dobrowolny”. Centrum Wolontariatu definiuje wolontariat jako świadomą, dobrowolną, działalność podejmowaną na rzecz innych, wykraczającą poza więzi rodzinno- przyjacielsko- koleżeńskie.

Nie ma wolontariatu bez wolontariuszy

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, świadomie oraz bez wynagrodzenia niesie pomoc innym, angażując się w pracę na rzecz osób i instytucji działających w różnych obszarach życia społecznego. Wolontariuszem może zostać każdy, jeśli tylko ma chęć do zaangażowania się w różnego typu inicjatywy. Osoby niepełnoletnie powinny posiadać pisemną zgodę rodziców bądź opiekunów prawnych, by mogły podjąć wolontariat.

Cechy wolontariusza

  • WRAŻLIWY
  • EMPATYCZNY
  • POMOCNY
  • ODPOWIEDZIALNY
  • CIERPLIWY
  • TOLERANCYJNY
  • OTWARTY
  • MA CHĘĆ DO DZIAŁANIA
  • WSPÓŁPRACUJE Z INNYMI

Regulamin przyznawania punktów za wolontariat​

PODSTAWA PRAWNA: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 16 marca 2017 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół i placówek.

ZASADY PRZYZNAWANIA PUNKTÓW

  1. Uczeń szkoły podstawowej może mieć przyznane 3 punkty w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych za osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu.
  2. Aby uzyskać 3 punkty uczeń powinien zrealizować co najmniej 30 godzin pracy wolontariatu . Uczeń może realizować te godziny już od klasy V szkoły podstawowej w ramach systematycznej pracy w szkole oraz okazjonalnych akcjach poza nią.
  3. Przepracowane godziny odnotowuje się w dzienniku Szkolnego Koła Wolontariatu lub Szkolnego Koła Caritas. Zrealizowane godziny sumuje się na koniec każdego roku szkolnego.
  4. Wolontariusz może również samodzielnie i aktywnie poszukiwać miejsca, obszaru, placówki, w pomoc którym mógłby się zaangażować. Uczeń może również proponować swoje pomysły na określone akcje, które mogą zostać zorganizowane w szkole. W razie jakichkolwiek trudności ma możliwość zwrócenia się do opiekunów Szkolnego Koła Wolontariatu oraz Szkolnego Koła Caritas.
  5. Uczeń, który działał jako wolontariusz poza szkołą, jest zobowiązany dostarczyć zaświadczenie o odbytym wolontariacie najpóźniej na tydzień przed roczną radą klasyfikacyjną w czerwcu. Zaświadczenie powinno zawierać nazwę placówki, pieczątkę i podpis osoby odpowiedzialnej za opiekę nad wolontariuszem, okres, w którym wolontariusz angażował się w pomoc oraz ilość zrealizowanych przez niego godzin.
  6. Punkty przyznaje Komisja, w skład której wchodzą: opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu oraz Szkolnego Koła Caritas, lider zespołu ds. wolontariatu oraz wychowawcy, których uczniowie działali na rzecz wolontariatu.

Szkoła Podstawowa nr 9 
im. 42 Pułku Piechoty  w Białymstoku
ul. Legionowa 7
15 - 281 Białystok
Tel. do sekretariatu:
 85 742-06-09
Tel. do funduszu:
 85 742-82-37
Tel. do kierownika gospodarczego:
 85 748-93-07
Tel. do intendenta
731 747 727
e-mail:   szkola@sp9.bialystok.pl
Powrót na początek strony