Doradztwa zawodowego w szkole podstawowej:

ORIENTACJA ZAWODOWA DLA KLAS I-III i KLAS IV-VI- ogół działań o charakterze dydaktyczno- wychowawczym, ukierunkowanych na kształtowanie u uczniów klas I-VI szkoły podstawowej pozytywnej i proaktywnej postawy wobec pracy i edukacji poprzez poznawanie i rozwijanie własnych zasobów oraz nabywanie wiedzy na temat zawodów i rynku pracy.

- DORADZTWO ZAWODOWE DLA KLAS VII- VIII- uporządkowane i zaplanowane działania mające na celu wspieranie uczniów klas VII-VIII w procesie świadomego i samodzielnego podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych.

• Celem preorientacji i orientacji zawodowej jest wstępne zapoznanie dzieci i uczniów z wybranymi zawodami i środowiskiem pracy, kształtowanie pozytywnej i proaktywnej postawy wobec pracy i edukacji a także pobudzanie i rozwijanie zdolności oraz zainteresowań.

• Celem doradztwa zawodowego jest przygotowanie uczniów do świadomego i samodzielnego planowania kariery oraz podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych, uwzględniających znajomość własnych zasobów oraz informacje na temat rynku pracy i systemu edukacji.

Program szkolnego doradztwa zawodowego obejmuje cztery obszary

• a) poznawania własnych zasobów, m. in. : zainteresowań, zdolności i uzdolnień, mocnych i słabych stron jako potencjalnych obszarów do rozwoju, ograniczeń. Kompetencji (wiedzy, umiejętności i postaw), wartości, predyspozycji zawodowych, stanu zdrowia;

• b) świata zawodów i rynku pracy, m.in.: poznawanie zawodów, wyszukiwanie oraz przetwarzanie informacji o zawodach i rynku pracy, umiejętność poruszania się po nim, poszukiwanie i utrzymanie pracy;

• c) rynku edukacyjnego i uczenia się przez całe życie m.in.: znajomość systemu edukacji i innych form uczenia się, wyszukiwanie oraz przetwarzanie informacji o formach i placówkach kształcenia, uczenie się przez całe życie;

• d) planowania własnego rozwoju i podejmowania decyzji edukacyjno- zawodowych, m.in.: planowanie ścieżki edukacyjnej i zawodowej z przygotowaniem do zdobywania doświadczenia zawodowego oraz refleksji nad nim, podejmowanie i zmiany decyzji dotyczących edukacji i pracy, korzystanie z całożyciowego poradnictwa kariery.

Dodatkowo pomoc w zakresie diagnozy pod kątem dalszego kierunku kształcenia się i wyboru zawodu można uzyskać:

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna nr 1 w Białymstoku
ul. Piotrkowska 2, 15-439 Białystok tel. 85 744 53 50 www.poradnia.bialystok.pl

Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku. Lokalne Centrum Doradztwa Zawodowego
15-001  Białystok, ul. Ciepła 32 tel.: 782 655 650
www.ckubialystok.pl e-mail: lcdz@ckubialystok.pl, doradca@ckubialystok.pl

Absolwent szkoły podstawowej

• zna strukturę szkolnictwa ponadpodstawowego,

• zna kryteria przyjęć do szkół,

• umie szukać informacji i korzystać z różnych dostępnych źródeł,

• zna siebie, swoje mocne i słabe strony oraz własne predyspozycje do wykonywania zawodu,

• zna czynniki niezbędne do podjęcia prawidłowej decyzji o wyborze zawodu,

• zna zawody i ich podstawowe podziały,

• wie, gdzie szukać pomocy w wyborze zawodu, szkoły i planowaniu kariery zawodowej,

• dostrzega zmiany na rynku pracy,

• potrafi zaplanować swoją drogę do zawodu.