Innowacja pedagogiczna „Mały fizyk”

Innowacja Mały Fizyk 2023-2024.png

Innowacja pedagogiczna „Mały fizyk”  w Szkole Podstawowej nr 9 im. 42 Pułku Piechoty w Białymstoku.

Już w poprzednim roku szkolnym pojawił się pomysł wykorzystania wiedz i umiejętności uczniów kl. 8 z pracowni fizycznej – Laboratorium z działu ELEKTROSTATYKA w klasach młodszych. Starsi koledzy z kl. 8a i 8b doskonalili metodę laboratoryjną podczas lekcji fizyki. Podczas laboratorium fizycznego ósmoklasiści doskonalili również umiejętność korzystania z mediów, czyli umiejętności, wiedzę i rozumienie, które pozwalają skutecznie i bezpiecznie używać mediów. Aby uczniowie mieli możliwość dotarcia do informacji oraz odpowiedzialnie i bezpiecznie wykorzystywali, krytycznie oceniali i tworzyli treści medialne, muszą posiąść zaawansowane umiejętności korzystania z mediów. Wszystkie materiały z efektów innowacji ósmoklasiści będą opracowywać w Canvie dla oświaty – praca zespołowa. Umiejętność korzystania z mediów będzie mieć na celu wyposażanie uczniów w umiejętność krytycznego myślenia niezbędną do dokonywania ocen, analizowania złożonych realiów oraz odróżniania opinii od faktów. W październiku i listopadzie chętni uczniowie kl. 8 przeprowadzą zajęcia, podczas których rozbudzą ciekawość, aktywność i samodzielność uczniów z klas 3 związaną z poznawaniem otaczającego nas świata poprzez eksperyment fizyczny oraz realizację założeń programowych edukacji medialnej w szkole podstawowej.

Innowacja pedagogiczna „Mały fizyk” w Szkole Podstawowej nr 9

W dniu 20 października ma zajęciach edukacji wczesnoszkolnej w kl. 3a i 3b oraz na zajęciach rozwijających kreatywność w kl. 4c odbyły się 3 lekcje laboratoryjne „Mały fizyk” w sali 301 – pracownia fizyczno – chemiczna. Uczniowie nagrywali te zajęcia. Autor innowacji pedagogicznej w poprzednim roku szkolnym zgłosił udział SP9 w Ogólnopolski Konkursie „eduAKCJA medialna w szkole”. Pozwoli to na rozpowszechnienie i zachęcenie innych nauczycieli do zaangażowania się w kreatywną realizację edukacji medialnej oraz promocję innowacyjności szkoły i uzyskanych efektów. Uczniowie z klas 8 od września na zajęciach dodatkowych z fizyki opracowali na podstawie podręcznika z fizyki „Spotkania z fizyką” dla klasy 7 i 8, autora: Piotrowski Bartłomiej listę ciekawych doświadczeń z wybranych przez siebie oddziaływań elektrostatycznych i grawitacyjnych.

Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas materiały będą inspiracją dla innych nauczycieli i wsparciem dydaktycznym w realizacji innowacyjnych zajęć fizyki w innych szkołach. Zapraszamy na film zgłoszony do konkursu:

Innowacja pedagogiczna „Mały fizyk” w edukacji medialnej 2023